Kaip išsirinkti automatinį kavos aparatą neišleidžiant per daug pinigų

Turinys
  • Skonio savybės
  • Kapučinatorius: automatinis arba rankinis
  • Teisingas ir neteisingas kapučino
  • Įmontuotos programos
  • Vartotojo profiliai
  • Nuotolinis valdymas
  • Papildomos funkcijos
  • Išvados

Automatinis kavos aparatas – neabejotinai genialus žmonijos išradimas, kurio pagalba puodelį karštos kavos (arba kavos pagrindu pagaminto gėrimo) galite gauti tiesiog vienu mygtuko paspaudimu. Tokių prietaisų privalumų vargu ar reikia aprašinėti: nereikia malti pupelių, tampyti kavos tabletės kūgelyje, laiko, stebėti slėgio ir kitų svarbių parametrų – visa tai nuspėjamai nudžiugina vartotoją. Dėl to – daugelis žmonių yra pasirengę susitaikyti su tuo, kad gėrimo kokybė automatiniuose kavos aparatuose yra šiek tiek prastesnė už gėrimą, kurį galima gauti profesionaliais kavos aparatais.

Kitas šalutinis automatinio kavos aparato įsigijimo poveikis – smarkiai padidėjęs kavos suvartojimas šeimoje. Iš tiesų: net paprasčiausi lašeliniai ar geizeriniai kavos aparatai reikalauja “susirinkti” ir patiems pasigaminti kavos, o galimybė gauti gėrimą vienu mygtuko paspaudimu yra pagunda, kuriai gali būti sunku atsispirti. Todėl tie, kurie daug laiko praleidžia namuose, suvartoja gerokai daugiau kavos nei anksčiau. Laimei, tai ne taip skaudžiai smogia kišenei, kaip galėtų: kapsuliniai kavos aparatai ima traukti pinigus dulkių siurblio greičiu, o automatinių kavos aparatų naudotojai paprasčiausiai pradeda pirkti kavos pupeles didesnėmis pakuotėmis, todėl vieno puodelio kaina gerokai sumažėja.

Kartu patys kavos aparatai yra gana brangūs, o apsispręsti įsigyti tokį prietaisą nėra lengva. O tie, kurie anksčiau nebuvo susidūrę su šiais prietaisais, gali net pasiklysti gausybėje daugybės parinkčių ir funkcijų, apie kurias ne iš karto aišku, ar jos reikalingos kasdieniame naudojime, ar, greičiau, skirtos kavos maniakų poreikiams tenkinti. Taigi kaip išsirinkti automatinį kavos aparatą ir neišleisti per daug pinigų? Supraskime.

Skonio funkcijos

Vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų apie automatinius kavos aparatus yra kavos kokybė ir jos skonio savybės. Kalbant apie kokybę, negalime teikti pirmenybės nė vienam prekės ženklui: kiekvienas iš jų turi savo gerbėjų, kurie pasirengę iki paskutiniųjų ginti savo mėgstamą gamintoją ir nesiliauja įrodinėti, kad N kavos aparatai verda “skaniausią” arba “tikriausią” kavą. Tačiau vis dėlto galima padaryti vieną apibendrinimą. Faktas yra tas, kad vieno gamintojo (vieno prekės ženklo) gaminami kavos aparatai, kaip taisyklė, pasižymi jiems būdingomis savybėmis, kurios negali neatsispindėti kavos skonyje.

Pavyzdžiui, “Delonghi” kavos aparatai paprastai paruoš jums stipresnę ir sodresnę kavą be rūgščių tonų, tačiau su būdingu kartumu. Kita vertus, “Bosch”, “Nivona” ir “Siemens” labiau patiks rūgštelės mėgėjams. Tikėtina, kad “Philips”, “Saeco” ir “Krups” aparatai jums paruoš kažką tarpinio – ne rūgščią, ne karčią, bet ne itin stiprią espreso kavą.

Taigi, prieš pradedant rinktis automatinį kavos aparatą, pravartu nuspręsti, kokių skonių kavą mėgstate, o tada atidžiai išstudijuoti kitų pirkėjų ir kavos gerbėjų, kurie mielai pasidalys savo įspūdžiais, atsiliepimus.

Kai jau apsispręsite dėl prekės ženklo – manykite, kad pusė darbo jau atlikta! Faktas tas, kad to paties prekės ženklo skirtinguose kavos aparatuose pagaminsite plius minus tą pačią kavą, net jei šių aparatų kaina skirsis dvigubai! Kodėl taip yra? Todėl, kad kylant kainai pirmiausia mokame už patogumą – už automatinio kapučinatoriaus buvimą ar nebuvimą, už integruotų programų ir papildomų naudotojo profilių skaičių, už spalvotus ekranus, už galimybę keisti ir programuoti receptus ir t. t., ir t. t., ir pan.

Kalbant apie espreso kavos (kuri yra beveik visų kitų gėrimų pagrindas) kokybę ir jos skonį, jiems didžiausią įtaką turės pupelių pasirinkimas, o ne konkretaus prietaiso modelio pasirinkimas.

Įžvalgus skaitytojas šioje vietoje paklaus – jei gėrimo kokybė viename prekės ženkle pernelyg nesiskiria – kodėl nepasirinkus vieno iš pigiausių modelių? Klausimas visiškai teisingas! Neatmetama galimybė, kad klausiančiajam pigus kavos aparatas iš tiesų bus sėkmingiausias pasirinkimas. Iš tiesų: jei žmogus nėra pasirengęs permokėti už įvairius “patogumus” arba tiesiog nemato praktinės jų prasmės (žinoma, sau), – tuomet prisitaikęs prie nebrangaus modelio savybių jis galės gauti maždaug tokį patį gėrimą, kokį gėrė brangesnio modelio savininkas. Tačiau greičiausiai taupymo mėgėjui teks įdėti šiek tiek daugiau pastangų.


Valdymas fiziniais mygtukais – senamadiškas, bet patikimas

Taigi, kokią papildomą naudą galime gauti išleisdami šiek tiek (o kartais ir gana daug!) daugiau nei minimalų protingą biudžetą?

Kapučinatorius: automatinis ar rankinis

Paprasčiausias kapučinatorius, kurį rasite automatiniuose kavos aparatuose, yra įprastas garų išleidimo vamzdelis. Šiuo atveju pieną teks plakti patiems (rankiniu būdu), o tam teks šiek tiek pasipraktikuoti ir lavinti įgūdžius. Tačiau jei išmoksite plakti pieną rankiniu kapučinatoriumi, po kurio laiko nesunkiai galėsite savarankiškai “reguliuoti” ne tik pieno temperatūrą, bet ir putų aukštį bei tankį. Tai yra tinkamas būdas latte meno mėgėjams.


Kompaktiškas kavos aparatas “Redmond RCM-1517” su rankiniu kapučinatoriumi

Automatinis kapučinatorius, kaip rodo pavadinimas, pats paruoš pieno putą. Paprastai viskas, ko reikia iš naudotojo, yra pasirinkti vieną iš putos lygių (daugiau / mažiau). Akivaizdu, kad toks prietaisas sutaupys daug laiko, tačiau dėl to jis duos tam tikrą vidutinį rezultatą. Jei jis jus tenkina – puiku. Jei ne – galite atkreipti dėmesį į modelius, kurie turi iš karto du kapučinatorius – ir rankinį, ir automatinį. Toks sprendimas turėtų tikti absoliučiai visiems.

Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kad automatiniai kapučinatoriai gali būti su atskiru ąsočiu (į kurį reikia pilti pieną, o tai reiškia, kad ąsotį reikia laiku valyti). Antrasis variantas – vamzdelis, kurį reikia nuleisti į maišelį su pienu (jam turėsite skirti vietą šalia kavos aparato). Tokio kapučinatoriaus priežiūra paprastai būna paprastesnė, o pieno plakimo kokybė, nepriklausomai nuo techninio įgyvendinimo būdo, būna maždaug tokia pati.


Nivona CafeRomatica 960: automatinis kapučinatorius už korpuso ribų

Teisingas ir neteisingas kapučino

Kalbant apie kapučinatorius, neįmanoma nepaminėti teisingo ir neteisingo kapučino gaminimo būdo. Faktas tas, kad daugelis kavos aparatų kapučino programoje pirmiausia į stiklinę įpila putų pieno, o tada į jį įpila espreso, o tai yra iš esmės neteisinga. Teisingas kapučino ruošiamas atvirkštine tvarka – pirmiausia patiekiama espreso kavos, o tada įpilama putų pieno. Atkreipkite dėmesį, kad ne visi kavos aparatai įvaldę šį metodą. Taigi, jei norite gauti tinkamą kapučino vienu mygtuko paspaudimu, neturėtumėte aklai pasitikėti tuo, kad yra tokio paties pavadinimo programa: turite įsitikinti, kad jus dominantis modelis ruošia kapučino taip, kaip reikia, o ne taip, kaip reikia.

Įmontuotos programos

Nuo įmontuotų programų skaičiaus priklauso, kiek skirtingų gėrimų gali pagaminti jūsų kavos aparatas. Akivaizdu, kad apskritai kuo daugiau programų, tuo geriau. Tačiau nepamirškime, kad už papildomas programas neišvengiamai teks mokėti papildomai, todėl jei jūsų gėrimų asortimentas apsiriboja vos keliais elementais, nebūtina rinktis kavos aparato su keliolika (ar net dviem dešimtimis) programų.

Svarbi gali būti galimybė įsikišti į programą ir pakoreguoti gamyklinius nustatymus – pakeisti maltos kavos kiekį, koreguoti vandens ar pieno temperatūrą arba tūrį ir pan. Kuo lengviau pasiekti šias funkcijas, tuo geriau. Juk būtent tikslūs nustatymai dažnai lemia galutinę gėrimo kokybę.

Nepamirškime, kad pagrindinius espreso kavos gėrimus galime gaminti rankiniu būdu (padidindami arba sumažindami vandens kiekį), o daugumą redaguojamų programų reikėtų laikyti receptų išsaugojimo lizdais. Pagal numatytuosius nustatymus juose saugomi gamintojo receptai, tačiau niekas nedraudžia išsaugoti savo nustatymų ir gauti visiškai kitokį gėrimą. Vis dėlto kai kurie gamintojai neleidžia per daug blaškytis ir apriboja viršutinę ir apatinę nustatymų ribas, kad naudotojas per daug nenukryptų nuo rekomenduojamų verčių. Taigi, pavyzdžiui, ruošiant espreso kavą jums bus leista nustatyti 80 ml išsiliejimą (nors visiems aišku, kad tai visai ne espreso, o lungo), tačiau tuo pačiu mygtuku gali būti neleidžiama išsaugoti 100 ml vandens. Kodėl? Jokios priežasties!

Naudotojų profiliai

Dar viena neabejotinai naudinga (bet ne visiems!) funkcija yra ta, kad kavos aparatas turi kelis naudotojų profilius. Jie panašūs į operacinės sistemos profilius: kiekvienas naudotojas gali nustatyti ir išsaugoti savo nustatymus, o tada pagal savo pageidavimus ruošti skirtingus gėrimus. Priklausomai nuo modelio, kavos aparatas gali turėti du arba kelis (tris, keturis, penkis) profilius. Taigi, jei namuose yra keli kavos mėgėjai, kiekvienas iš jų galės pritaikyti savo espreso ar kapučino (ir, žinoma, visus kitus gėrimus). Vėliau, įjungus prietaisą, užteks pasirinkti norimą profilį, o po to vienu mygtuko paspaudimu bus galima paruošti bet kokį receptą.

Reikėtų pažymėti, kad nepaisant to, jog ši funkcija techniniu požiūriu neatrodo labai sudėtinga (iš esmės kalbame apie pažangesnę programinę įrangą), paprastai gamintojas gerokai padidina prietaiso, kuriame yra profilių, kainą, palyginti su tuo pačiu modeliu, kuriame yra tik vienas profilis mėgstamiausiems receptams išsaugoti.

Taigi pirkėjas neišvengiamai susiduria su klausimu, ar už tokį funkcionalumą verta permokėti dešimt ar dvidešimt tūkstančių rublių, ar šias lėšas geriau išleisti, pavyzdžiui, kavos pupelių atsargoms papildyti.

Nuotolinis valdymas

Dar viena madinga ir moderni funkcija – galimybė valdyti kavos aparatą per specialią programėlę mobiliajame telefone (paprastai ryšys tarp išmaniojo telefono ir prietaiso vyksta “Bluetooth” ryšiu).

Ką gauna naudotojas, nusprendęs kavos aparatą valdyti nuotoliniu būdu? Tiesą sakant, ne tiek jau daug: dokumentaciją, receptų rinkinį, galimybę pasirinkti gėrimą ir reguliuoti kavos, vandens ir pieno proporcijas naudojantis paprasta ir aiškia sąsaja (ne pačiame kavos aparate esančiais mygtukais) ir, žinoma, nuotolinio gėrimo ruošimo pradžios funkciją (be jos!).

Tik su nuotoliniu kavos ruošimu yra nedidelė problema: kavos aparatai įjungiant atlieka sistemos praplovimą (išsilieja nedidelis kiekis vandens). Ir todėl – vakare pasidėti puodelį, kad ryte pasidarytumėte kavos puodelį, nesikeldami iš lovos, nuotolinis valdymas neleis. Vis tiek turėsite atsikelti, nueiti į virtuvę ir po sistemos praplovimo įdėti puodelį. Akivaizdu, kad šiuo atveju bus paprasčiau paspausti mygtuką pačiame aparate, o ne paleisti programėlę išmaniajame telefone.

Nepaisant to, gamintojai nepasiduoda ir visomis išgalėmis stengiasi pripratinti naudotojus prie nuotolinio valdymo. Pastebėta, kad kai kurių prekės ženklų kai kurie nustatymai (pavyzdžiui, funkcija kurti savo receptus) pasirodė pasiekiami tik per programėlę ir jokiais kitais būdais.

Papildomos funkcijos

Be pirmiau minėtų funkcijų, kurios turi tiesioginės įtakos gėrimo skoniui ir jo savybėms, automatinio kavos aparato kaina gali gerokai išaugti dėl to, kad yra smulkesnių parinkčių, kurios neturi tiesioginės įtakos kavos skoniui, bet palengvina naudotojo gyvenimą (arba tiesiog papuošia prietaisą).

Paprasčiausias tokios papildomos įrangos pavyzdys – didelės raiškos spalvotas jutiklinis ekranas. Akivaizdu, kad spalvotas ekranas ir jo raiška neturi lemiamos įtakos kavos kokybei.

Tačiau šiandien pirkti kavos aparatą su juodai baltu ekranu (arba visai be jo) – nebemadinga, ne stilinga ir apskritai – ženklas, kad labai stengėtės sutaupyti. Ar nebus gėda žiūrėti svečiams į akis?

Jei ne – drąsiai išbraukite spalvotą ekraną iš būtinų variantų sąrašo ir džiaukitės sutaupę dar 10-20 tūkst. rublių.


Melitta CI Touch kavos aparatas: 10 kavos gėrimų variantų ir dvi perjungiamos pupelių talpyklos

Nepaisant to, kad kavos aparatuose įmontuotų kavos malūnėlių kokybė paprastai atitinka įrangos klasę, tikri kavos mėgėjai gali atkreipti dėmesį į aparatus su dviem(!) įmontuotais kavos malūnėliais. Kam reikalingi tokie ekscesai? Reikalas tas, kad automatiniai kavos aparatai nereiškia galimybės greitai pakeisti kavos rūšį: kol nebus sunaudotos visos į piltuvėlį supiltos pupelės, nebus galima paruošti kavos iš kitų žaliavų.


De’Longhi Maestosa EPAM 960.75.GLM: du malūnėliai, spalvotas ekranas ir visiškai automatinis kapučinatorius

Dėl to visa šeima priversta gerti tos pačios rūšies kavą. Bet ką daryti, jei skirtingi žmonės mėgsta skirtingas kavos pupeles? Arba, pavyzdžiui, jei espreso kava skanesnė su vienos rūšies kava, o kapučino – su kitos? Tam ir skirti du malūnėliai. Jų dėka naudotojas gali naudoti dviejų rūšių kavą nepriklausomai vieną nuo kitos. Tai, be abejo, patogu, tačiau dviejų malūnėlių rasite tik brangiausiuose modeliuose.

Kitas papildomas priedas – ąsotis, skirtas kakavai ir kitiems karštiems gėrimams su pienu ruošti. Toks ąsotis labai primena automatinio kapučinatoriaus ąsotį, kuriame įrengta šluotelė turiniui maišyti. Su šiuo ąsočiu kavos aparatas gali ruošti kakavą, matę ar bet kokį kitą gėrimą, kuriam reikia pašildyti pieną ir išmaišyti birius ar greitai paruošiamus ingredientus.


Ąsotis kakavai ir karštiems gėrimams ruošti

Išvados

Pradedant rinktis kavos aparatą, toli gražu ne visada reikia vadovautis modelio kaina ar jo naujumu. Žinoma, modernesni prietaisai suteiks jums maksimalų patogumą ir kuo daugiau įvairiausių galimybių bei “čipų”, kurių pagalba kavos ruošimo procesas bus kuo paprastesnis ir patogesnis. Todėl, jei kaina jums nėra pirmas klausimas, nėra nieko blogo pasirinkti vieną iš pavyzdinių modelių ir būti tikriems, kad gavote padorų ir kokybišką prietaisą.

Jei jums rūpi kaina ir nusprendėte suprasti, kokie komponentai sudaro kavos aparato kainą, pamatysite, kad nuo tam tikro lygio (maždaug šiek tiek viršijančio vidutinę kainą) beveik visi toje pačioje linijoje išleisti modeliai pasižymi panašiomis techninėmis charakteristikomis, o kainą didina antrinių funkcijų ir “mikroschemų” įdiegimas. Grubiai tariant, toje pačioje platformoje (t. y. jei du kavos aparatai turi tuos pačius virimo blokus, tuos pačius malūnėlius, tuos pačius kaitinimo elementus ir tuos pačius siurblius), jie gamins beveik tą pačią kavą. Tačiau šių prietaisų kaina gali lengvai skirtis du kartus – dėl pažangios programinės įrangos, spalvoto ekrano, naudotojo profilių ir panašių dalykų buvimo ar nebuvimo.


Automatinio kavos aparato virimo įrenginys

Taigi, kalbant apie kavos skonį, jį pirmiausia lemia gamintojo naudojamas prekės ženklas ir platforma. Todėl, jei jus tenkina turimų funkcijų rinkinys, nėra nieko blogo sutaupyti pinigų ir pasirinkti pigesnį kavos aparatą – gausite maždaug tokį patį gėrimą kaip ir senesnio ir brangesnio to paties gamintojo aparato savininkas.


Automatinis kavos aparatas “De’Longhi Magnifica S ECAM 22.110.B”: vienas paprasčiausių ir pigiausių šio prekės ženklo kavos aparatų

Kita vertus, jei kainos klausimas nėra pirmoje vietoje, o jūs tikrai nenorite gaišti laiko studijuodami visus galimus variantus, galite drąsiai rinktis dabartinį šių metų flagmaną arba vieną iš ankstesnių metų flagmanų – ir būti tikri, kad už savo pinigus gavome kokybišką prietaisą, galintį atlikti beveik viską, ką iki šiol sugalvojo kūrėjai.